Gminy prą do przodu
Dzięki aktywności samorządów lokalnych regionalne programy operacyjne są realizowane wciąż sprawniej niż programy krajowe. Zakończono już 14,4 tys. projektów. To przyczynek do tego, aby w okresie 2014–2020 więcej dotacji dzielić z poziomu regionalnego
Samorządy lokalne to niezmiennie główna grupa odbiorców dotacji unijnych. Obok firm to one najaktywniej zabiegają o pieniądze europejskie, które pozwalają na modernizację Polski gminnej i powiatowej. To także pieniądze na wyrównywanie dysproporcji w rozwoju gospodarczym i społecznym polskich województw oraz na zbliżenie poziomu ich rozwoju do lepiej rozwiniętych regionów europejskich.
– Zróżnicowanie w rozwoju stało się istotnym problemem współczesnej gospodarki, natomiast wyrównywanie regionalnych dysproporcji rozwoju gospodarczego stanowi główny cel działań podejmowanych w ramach polityki regionalnej. Istotną kwestią w dynamicznym rozwoju gmin jest umiejętność korzystania i gospodarowania środkami finansowymi pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej – podkreśla Jakub Bursa, partner w firmie doradczej SAS Advisors. Dodaje, że aktywna działalność inwestycyjna samorządów wpływa pozytywnie na rozwój szeroko rozumianej przedsiębiorczości.
– I jednocześnie intensywna działalność przedsiębiorstw napędza koniunkturę w regionie. Oba te czynniki oddziałują na siebie wzajemnie. Działalność samorządów jest bardzo uważnie obserwowana przez sektor prywatny i zwiększona aktywność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta